Chrome’un Opera Kadar Hızlı Olmadığı Ortaya Çıktı

Chrome’un Opera Kadar Hızlı Olmadığı Ortaya Çıktı
Opera tarayıcısına AdBlock uygulamasının gömülü olarak gelmesi Opera ile Chrome’un arasındaki rekabete yansıyabileceği açıklandı.
keyboard_arrow_right İLGİLİ PROGRAMLAR

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet ortamına yeni bir soluk daha geliyor. Son yıllarda AdBlock eklentisinin giderek popüler olması ile birlikte tarayıcılar üzerinde AdBlock hedefli bir takım rekabet ortamı ortaya çıkıyor. Eklenti şeklinde kullanılan AdBlock’un tarayıcıları yavaşlatıp yavaşlatmadığı tartışılıyor.

Opera cephesi ise bu tartışmada kararını vermiş gibi gözüküyor. Geliştiriciler için özel olarak yayınlanan yeni sürümde Opera artık yeni bir özelliğe sahip olacak. Opera tarayıcısını kurduğunuz zaman otomatik olarak reklam engelleyici eklentisi olan AdBlock eklentisine de sahip olabileceksiniz. Böylelikle üçüncü parti bir eklenti ile uğraşmadan tarayıcı içerisinde gömülü olan AdBlock’tan yararlanabileceksiniz.

Opera Test Sonuçlarında Önde

Tarayıcının içine AdBlock’un gömülü olması ise sizin tarayıcıdan daha hızlı yararlanabilmenizi sağlayabilecek. Reklam engelleyici eklentiler ile uğraşmamanız ise yararlanabileceğiniz farklı bir avantaj olacak.

Yapılan araştırmalara göre ise Opera’nın yeni halinin Chrome’dan %45, Firefox’tan ise %21 civarında daha hızlı sayfa açabildiği ortaya çıkıyor. AdBlock eklentisinin açık ve kapalı halleri ile yapılan testlerde de Opera’nın büyük bir fark ile yine en hızlı tarayıcı olduğu ortaya çıkıyor. Chrome ilerleyen günlerde AdBlock konusunda bir çözüm üretmez ise pek çok kullanıcı Opera kullanmaya başlayabilir.