Çin'de WhatsApp Kullanıcılarına Soğuk Duş Etkisi!

Çin'de WhatsApp Kullanıcılarına Soğuk Duş Etkisi!
Çin hükümeti tarafından yayınlanan bir rapor sonrasında fotoğraf ve video paylaşımının engellendiği ortaya çıktı.
keyboard_arrow_right İLGİLİ PROGRAMLAR

Çin’de WhatsApp kullanıcıları güne büyük bir şok ile başladı. Bir rapor yayınlandı ve bu rapora göre WhatsApp kullanıcılarının fotoğraf ve video göndermesinin bundan böyle engellediği duyuruldu!

Çin yönetimi WhatsApp ile ilgili ciddi bir karara imza attı. Bu karar çoğu kullanıcıyı şok etti. Ancak karar şimdiden çok konuşulmaya başlandı bile. Peki, bu karar ne?

WhatsApp Kullanımına Şok Kısıtlama

Çin Halk Cumhuriyeti’nden siber güvenlik kurallarına bir yenisi daha geldi. Bu gibi kurallara uymayan mesajlaşmaları engellemekte kararlı. Çin daha önceden de benzeri kurallarla dünyaya damgasını vurmuştu. Yeni alınan karara göre ise WhatsApp'ta fotoğraf ve video gönderilmesi engellenmiş durumda.

Çin, Büyük Güvenlik Duvarı etrafında kuralların hiçe sayıldığını öne sürdü. Geçtiğimiz aylarda ise çıkardığı yeni siber güvenlik yasasıyla kuralları daha da katı hale getirmeye devam ediyor.

Hükümet, yeni kurallar çerçevesinde WhatsApp’ı kısıtlamaya devam ediyor. Ayrıca yeni internet filtresine takılan uygulamalara da geçit vermeyeceğini dile getirdi.

Hatırlanacağı gibi 2009’da Facebook, 2014’te Instagram Çin hükümeti tarafından engellenmişti. Şimdi ise bir başka popüler uygulama olan WhatsApp’ı engelleyen Çin yine çok konuşulacak bir karara imza atmış oldu. Ancak alınan bu karar hakkında resmi kesimden bir açıklama gelmedi. İlerleyen günlerde konunun daha da netleşeceği belirtiliyor.  Ancak böyle giderse Çin hükümeti koyduğu yasaklarla daha dillerden düşmeyeceğe benziyor.