Nokia, BlackBerry Patent Savaşını Kazandı

Nokia, BlackBerry Patent Savaşını Kazandı
Nokia ile BlackBerry arasındaki hukuki süreç sonuçlandı.

Akıllı telefon dünyasında yaşanmakta olan gelişmeler günümüzde BlackBerry ile Nokia’yı büyük rakip olmaktan dışarıya itmeye sürüklemişti. İki firmanın arasındaki patent ihlali davaları ise devam ediyordu.

Yeni gelen haberlere göre davanın kaybeden tarafının BlackBerry olduğu belirlenmiş oldu. 2012 yılında başlayan patent ihlali davalarında kararlara uyum sağlanmadığı için bir yeni ceza daha ortaya çıkmış oldu.

Nokia, HMD Çatısı Altında Devam Edecek

Uluslararası Ticaret Odası tarafından açıklanan verilere göre kararın ellerine geldiğini belirten şirketin karara saygı duydukları da ifade ediliyordu. Ancak şirket kararı kabul etmediğini ve kararı temziye götüreceklerini açıkladı.

Nokia’nın sunduğu ifadelerin asılsız olduğunu ifade eden BlackBerry cephesi uzun uğraşlarına rağmen patent davasını kazanamadı. Her gün kan kaybetmeye devam eden BlackBerry, Nokia karşısında 1-0 yenik düştü. Nokia ise HMD adı altında sektöre yeni bir giriş yapmış oldu.

Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da Nokia’ya açılan davaların ise devam ettirileceği, BlackBerry için bunun bir kayıp olmadığı açıklamaları yetkililer tarafından yapıldı.