Wikipedia’nın Kurucusu Yalan Haberlere Karşı

Wikipedia’nın Kurucusu Yalan Haberlere Karşı
Wikipeda kurucusu Jimmy Wales'in yeni bir haber platformu kuracağı gündeme geldi.

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, gerçekleri denetleyen gönüllülerden oluşan bir gazeteci ordusunu bir araya getirecek  bir haber platformu kuruyor: bu internet sitesinin adı "Wikitribune." Amacı mı ne? Yalan haberlerle mücadele etmek. Yayının internet sitesi, “Hem yerel hem de küresel olaylar hakkında gerçek bir etkisi olan gerçeğe dayalı makaleler okuduğunuzdan emin olmak istiyoruz” diye belirtiyor.

Wikitribune Nasıl Hayata Geçecek?

İnternet sitesi profesyonel gazetecilerin yazdığı haberleri yayınlayacak. Ama Wikipedia’dan ödünç alınan bir sayfada, internet kullanıcıları gerçeklere dayalı düzeltmeler ve eklemeler önerebilecekler. Bilgileri doğrulayacak gönüllüler bu değişiklikleri gözden geçirecekler. Wikiturbine kaynakları konusunda şeffaf olacağını söylüyor. Site, “mümkün olan azami büyüklükteki” görsel ve işitsel dosyaların yanı sıra röportajların tam metinlerine de yer verecek. Kullanılacak dil “Gerçekçi ve objektif” olacak. Bu projenin geliri reklamlar ya da abonelikler yerine destekçilerden gelen katkılarla sağlanacak. Wales, sitenin sosyal medyada yayılan yaylan haberlere karşılık vermek konusunda yardımcı olmak üzere tasarlandığını açıkladı.


Wikipedia da yanlış ve kesin olmayan bilgiler barındırdığı için suçlamalara maruz kalmıştı. Her bir saniyede on düzeltme yapılması söz konusu olunca, internet ansiklopedisi zaman zaman kasten yapılan hatalarla mücadele etmekte zorlanıyordu. Son birkaç yıl içinde site, “Wikipedia vandalizmi” olarak adlandırılan olayın tanısı için yeni bir teknolojiye yatırım yapmıştı. Ayrıca, siteyi korumak üzere daha fazla site yöneticisini işe almıştı. Wikipedia son zamanlarda, bulvar gazetelerini genel olarak güvenilmez olarak yaftaladıktan sonra The Daily Mail gazetesinden yapılan alıntıları da sınırladı.