Windows 10’un İnsanı Çileden Çıkartan 7 Özelliği

Windows 10’un İnsanı Çileden Çıkartan 7 Özelliği
Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 pek çok açıdan avantajlı bir işletim sistemi. Ancak her sistemde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de bazı ufak tefek sinir edici özellikler yer alıyor.

Windows 10 işletim sistemi genel olarak başarılı ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yeni işletim sistemi “Her gülün bir dikeni olur.” atasözünü bize sürekli anımsatmadan da duramıyor. Kolay, hızlı ve pratik bir altyapıya sahip olan Windows 10’un ara sıra ortaya çıkan bazı özellikleri insanın sinirlerini zıplatabilme etkisine sahip olabiliyor.

Windows 95 işletim sisteminden beri gelişmeyi sürdüren ve hep ileriye doğru büyük adımlar atmayı başaran Windows işletim sisteminin her zaman insanı sinir eden bazı özellikleri bulunuyor. İşte karşınızda o özellikler.

1. Cortana’nın Naz Yapması

Microsoft Cortana sanal asistanı ile çalışmak istiyorsanız, Cortana’nın nazını biraz çekmeniz gerekebilir. Ayrıca Cortana ülkemizde henüz hizmet vermediği için çoğu kullanıcı Cortana kullanırken büyük sıkıntılar ve aksaklıklar yaşayabiliyorlar.

2. Yeni Güncelleme Seçenekleri

Windows 10 güncellemeleri her işletim sisteminde olduğu gibi önemli ve kritik güvenlik güncellemelerini içerisinde barındırabiliyor. Ancak bu güncellemeleri her dakika insanın gözüne sokarak yapması fazla centilmence bir durum olmuyor. Microsoft EULA’da bu durumu açıklanmış gibi gözüküyor ancak güncellemelerin zorla yaptırılır gibi bir havası olması hiç hoş değil.

3. Ayarlar Menüsüne Nasıl Ulaşıyoruz?

Windows 10’un sol tarafında yer alan görev çubuğu son derece şık bir işlem merkezini sizlere sunuyor. Fakat ayarların tek bir menü altında toplanması işleri kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırabiliyor. Alışıldık yöntemlerin bir anda değişmesi farklı kategoriler ile ayarlar sunulması çoğu kullanıcıyı çileden çıkartıyor.

4. Sürücülerim Nerede?

Microsoft’un tüm sürücülerin en güncel olanlarını yüklemek istemesi aslında çok gerçek bir durum değil. Windows 10 sürümü sürekli olarak yenilense bile cihazların büyük bir çoğunluğunda sürücü sıkıntısı devam ediyor. Sürücüleri yüklediğini gösteren Windows 10, aslında sürücüleri tam olarak yükleyemiyor.

5. Yeniden Yükleme Kaosu

Yeniden yükleme noktası 15 yıl önce Windows ME ile kullanıcılara sunulmuştu. Yüklediğiniz yazılımlar, sürücüler ve işletim sisteminin son halini takip ederek kayıt altına alabilen bu özellik zor durumlarda en sağlıklı şekildeki sisteminize geri dönmenizi sağlıyordu. Fakat Windows 10 ile bu özellik biraz karışmış durumda. Bu özelliği arayarak vakit kaybetmek istemiyorsanız arama çubuğuna “Geri Yükleme” yazarak kısa yoldan gitmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Programlara Ulaşmak

Windows 10 işletim sisteminde şık bir başlat menüsü yer alıyor. Fakat eskiden olduğu gibi program ve uygulamalara ulaşmak artık pek kolay olmayabiliyor. Uygulama ve programlara bu şık arayüz içerisinden ulaşabilmek için ufak bir tur atmanız gerekiyor.

7. Klasör Görünümleri

Klasör yapıları Windows 10 işletim sistemi ile birlikte tamamen yenilenmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Yeni tasarımlar arasında eski yıllardan beri alıştığımız hiçbir tasarımı göremiyoruz. Daha net ve güzel gözüken klasörlerin bazen farklı ikonlar ile karşımıza çıkması ise geçici süreli bir karmaşaya yol açabiliyor. 

Flash Player Flash Player İndir Flash Player, swf uzantılı uygulamaların web tarayıcılarında çalışmasını sa..
WhatsApp WhatsApp İndir WhatsApp yükleyerek mobil cihazlarınız üzerinden ücretsiz bir şekilde sevdi..
Java Java İndir Java Sanal Makinesi, Java üzerinden geliştirilen ve çeşitli uygulamaları ça..
Instagram Instagram İndir Fotoğraf ve video paylaşarak keyifli anlar geçirebileceğiniz Instagram uygu..
Winamp Winamp İndir Winamp, müzik dinlemek için Radionomy şirketi tarafından geliştirilen bir m..
Skype Skype İndir Yazılı, görüntülü ve sesli olarak kişiler arası iletişimi sağlayan bir sohb..
UltraSurf UltraSurf İndir İnternet üzerinde çevrimiçi gezinirken kimliğinizi gizlemek ve engelli site..
letgo letgo İndir Ücretsiz letgo windows uygulaması ile 2. el eşya alım ve satım işlemleriniz..
Movie Maker Movie Maker İndir Video içeriklerinizi düzenleyebilmek için pek çok farklı özelliğinden yarar..
TeamViewer TeamViewer İndir Teamviewer ile uzaktaki bir bilgisayar ya da sunucuya bağlanıp erişim imkan..
GTA Türk GTA Türk İndir GTA Türk yama paketi sayesinde GTA Vice City oyununu tamamen Türkçe olarak ..
LFS Live for Speed LFS Live for Speed İndir Hız ve aksiyon tutkunları için geliştirilen Live for Speed oyununu oynarken..
Minecraft Minecraft İndir Minecraft dünyasına adım atarak sizler de hayal gücünüzün sınırlarını zorla..
Grand Theft Auto 5 Grand Theft Auto 5 İndir Açık bir dünyaya sahip olan Grand Theft Auto serisinin son oyunu GTA 5 aldı..
Steam Steam İndir Dijital oyun satın alımları ve online olarak diğer oyuncular ile oyun oynay..
Kelimelik Kelimelik İndir Milyonlarca kişinin oynadığı Scrabble oyununun Türkçe versiyonunu Android c..
GTA Vice City GTA Vice City İndir Grand Theft Auto Vice City indir ve şehrin kabadayısı sen ol!
Cheat Engine Cheat Engine İndir Bilgisayar oyunlarınızda ayarları değiştirerek dilediğiniz hileleri Cheat E..
Zula Zula İndir Türkiye’nin ilk MMOFPS oyunu olan Zula ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bi..
LoL - League of Legends LoL - League of Legends İndir Riot Games’in geliştirdiği League of Legends günümüzün en popüler MOBA oyun..