Windows 10’un İnsanı Çileden Çıkartan 7 Özelliği

Windows 10’un İnsanı Çileden Çıkartan 7 Özelliği
Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 pek çok açıdan avantajlı bir işletim sistemi. Ancak her sistemde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de bazı ufak tefek sinir edici özellikler yer alıyor.

Windows 10 işletim sistemi genel olarak başarılı ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yeni işletim sistemi “Her gülün bir dikeni olur.” atasözünü bize sürekli anımsatmadan da duramıyor. Kolay, hızlı ve pratik bir altyapıya sahip olan Windows 10’un ara sıra ortaya çıkan bazı özellikleri insanın sinirlerini zıplatabilme etkisine sahip olabiliyor.

Windows 95 işletim sisteminden beri gelişmeyi sürdüren ve hep ileriye doğru büyük adımlar atmayı başaran Windows işletim sisteminin her zaman insanı sinir eden bazı özellikleri bulunuyor. İşte karşınızda o özellikler.

1. Cortana’nın Naz Yapması

Microsoft Cortana sanal asistanı ile çalışmak istiyorsanız, Cortana’nın nazını biraz çekmeniz gerekebilir. Ayrıca Cortana ülkemizde henüz hizmet vermediği için çoğu kullanıcı Cortana kullanırken büyük sıkıntılar ve aksaklıklar yaşayabiliyorlar.

2. Yeni Güncelleme Seçenekleri

Windows 10 güncellemeleri her işletim sisteminde olduğu gibi önemli ve kritik güvenlik güncellemelerini içerisinde barındırabiliyor. Ancak bu güncellemeleri her dakika insanın gözüne sokarak yapması fazla centilmence bir durum olmuyor. Microsoft EULA’da bu durumu açıklanmış gibi gözüküyor ancak güncellemelerin zorla yaptırılır gibi bir havası olması hiç hoş değil.

3. Ayarlar Menüsüne Nasıl Ulaşıyoruz?

Windows 10’un sol tarafında yer alan görev çubuğu son derece şık bir işlem merkezini sizlere sunuyor. Fakat ayarların tek bir menü altında toplanması işleri kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırabiliyor. Alışıldık yöntemlerin bir anda değişmesi farklı kategoriler ile ayarlar sunulması çoğu kullanıcıyı çileden çıkartıyor.

4. Sürücülerim Nerede?

Microsoft’un tüm sürücülerin en güncel olanlarını yüklemek istemesi aslında çok gerçek bir durum değil. Windows 10 sürümü sürekli olarak yenilense bile cihazların büyük bir çoğunluğunda sürücü sıkıntısı devam ediyor. Sürücüleri yüklediğini gösteren Windows 10, aslında sürücüleri tam olarak yükleyemiyor.

5. Yeniden Yükleme Kaosu

Yeniden yükleme noktası 15 yıl önce Windows ME ile kullanıcılara sunulmuştu. Yüklediğiniz yazılımlar, sürücüler ve işletim sisteminin son halini takip ederek kayıt altına alabilen bu özellik zor durumlarda en sağlıklı şekildeki sisteminize geri dönmenizi sağlıyordu. Fakat Windows 10 ile bu özellik biraz karışmış durumda. Bu özelliği arayarak vakit kaybetmek istemiyorsanız arama çubuğuna “Geri Yükleme” yazarak kısa yoldan gitmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Programlara Ulaşmak

Windows 10 işletim sisteminde şık bir başlat menüsü yer alıyor. Fakat eskiden olduğu gibi program ve uygulamalara ulaşmak artık pek kolay olmayabiliyor. Uygulama ve programlara bu şık arayüz içerisinden ulaşabilmek için ufak bir tur atmanız gerekiyor.

7. Klasör Görünümleri

Klasör yapıları Windows 10 işletim sistemi ile birlikte tamamen yenilenmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Yeni tasarımlar arasında eski yıllardan beri alıştığımız hiçbir tasarımı göremiyoruz. Daha net ve güzel gözüken klasörlerin bazen farklı ikonlar ile karşımıza çıkması ise geçici süreli bir karmaşaya yol açabiliyor. 

Haberler Kategorisindeki Diğer Yazılar
Google Al, Siri ve Bing Üçlemesi!
Google Al, Siri ve Bing Üçlemesi!
Yetkililer, Google Al, Siri ve Bing arasındaki en akıllı yapay zekayı seçiyor.
Google Yeni Güncellemeyle Karşınıza Çıkıyor
Google Yeni Güncellemeyle Karşınıza Çıkıyor
Bu sefer güncellemenin güncellemesi geldi. Google, güncelleme desteğini artırarak; Pixel 2 ve Pixel ..
Star Wars Battlefront Serisinin 2. Betası Tanıtıldı
Star Wars Battlefront Serisinin 2. Betası Tanıtıldı ..
DICE, ikinci oyunu 17 Kasım 2017’ye yetiştirmeye çalışıyor. Açık Beta tanıtımlarıyla son hazırlıklar..
Gmail Kullananlar Bu Habere Dikkat!
Gmail Kullananlar Bu Habere Dikkat!
Gmail kullanıcılarını tehdit eden yeni bir virüs tekrar ortaya çıktı.
Apple'ın Yeni A12 İşlemcisinin Üreticisi Kim Olacak?
Apple'ın Yeni A12 İşlemcisinin Üreticisi Kim Ola..
Apple'ın yeni iPhone modeline işlemci üretecek olan firma belli oldu.
Galaxy S8 Active Prototipi Göründü!
Galaxy S8 Active Prototipi Göründü!
Galaxy S8 Active sürümünün piyasaya sürüleceği konusundaki iddialar gelmeye devam ediyor.
Facebook'a Şaşırtan Bir Yenilik Daha Geldi
Facebook'a Şaşırtan Bir Yenilik Daha Geldi
Facebook için gelen yeni bir yenilik, yeni ifadeleri kullanmanızı sağlayacak.
İnstagramda Yenilik:Yorum Kısıtlama!
İnstagramda Yenilik:Yorum Kısıtlama!
İnstagram araştırma geliştirme ekiplerince yeni güncelleme tanıtıldı. Güncellemede paylaşım yaptığın..