Yapay Zeka, Facebook Yayınlarını İzleyebilecek

Yapay Zeka, Facebook Yayınlarını İzleyebilecek
Facebook’un rahatsız edici olan ve saldırgan içeriklere sahip olan yayınları artık yapay zeka tarafından kontrol altında tutulacak.
keyboard_arrow_right İLGİLİ PROGRAMLAR

Facebook Live hizmetleri hayatı geçirildiğinden beri son derece ilginç videolar da bu platformda yer almaya başlamış durumda. Polis tarafından üzerlerine ateş açılmış olan bir çiftin videosunun yayınlanması bardağı taşıran son damla olmuştu. Ayrıca birkaç gencin intihar ederken videolarını yayınlamaları da Facebook tarafından hoş karşılanmıyordu.

Facebook bu duruma engel olabilmek için artık yapay zekasını aktif edeceğini ve yapay zeka üzerinden Facebook’taki canlı yayınları denetleyeceğini söylüyor. Kullanıcılar tarafından yapılan bütün canlı yayınlar ve videolar tek tek yapay zeka tarafından izlendiği zaman daha aktif bir süreç hayata geçirilmiş olacak.

Editör Sistemi Yerine Yapay Zeka Denetlemesi

Tek tek her video içeriğini izledikten sonra onay verecek olan editörler alınması yerine bu tür bir yola başvuran Facebook, videoların şiddet içerikli olup olmadığını da böylelikle kontrol edecek.

İnsanları rahatsız edebilecek bir içerik ortaya koyulduğu zaman o içerik yapay zeka tarafından otomatik olarak tespit edildikten sonra engellenecek. Böylelikle Facebook daha güvenilir ve temiz içeriklerin yer aldığı bir platform haline gelecek.