Netflix Nedir Nasıl Kullanılır?

Netflix Nedir Nasıl Kullanılır?
Ülkemizde de hizmet vermeye başlayan Netflix platformunu sizler için inceliyoruz.

29 Ağustos 1997 yılında ABD’de Kaliforniya bölgesinde bir girişim olarak ortaya çıkan internet üzerinden DVD kiralanması giderek popüler bir hale gelince genç girişimciler yeni yollar aramaya başladılar. Filmlerin telif haklarının alınması ve veri tabanı üzerinde dev bir arşiv oluşturulması 2009 yılına gelindiği zaman Netflix’in 10 bin film ve televizyon şovluk arşive sahip olmasını sağlamıştı.

2011 yılında ABD bölgesinde 23 milyon aktif kullanıcı elde etmeyi başaran Netflix aynı zamanda dünya çapında da 26 milyon aktif üyeye erişmeyi başarmıştı. Peki Netflix’in bu kadar hızlı büyümesinin ardındaki sebep neydi?

İnternet kullanıcılarının eğlenceye olan ilgilerinin artması aslında Netflix’in büyümesinde en temel sebepler arasında yer alıyordu. Talep üzerine ihtiyaçlara yönelik eğlence hizmeti veren Netflix 1997 yılında Marc Randolph ve Reed Hastings tarafından kurulduğu zaman olayların bu noktaya varabileceği onların da aklına gelmemişti. Web sitesi üzerinden posta yolu ile DVD kiralayan bu 30 kişilik küçük şirket şu an tüm dünyada hizmet vermekte olan büyük bir platform haline geldi.

Kısacası Netflix aslında posta yolu ile DVD kiralama işinden çevrimiçi film seyretme ihtiyaçlarını karşılamaya gelen bir platform diyebiliriz. 2007 yılında bu yöntem sayesinde 1 milyara yakın DVD kiralamayı başaran Netflix’in bu hizmeti aynı zamanda veri tabanlarının kullanıcılara da açılması ile birlikte farklı ve eğlenceli bir hizmet haline dönüşüyor.

18 yıllık süreç içerisinde yer alan en başarılı girişimlerden olduğu söylenen Netflix, çevrimiçi video izleme servisini tamamen telif hakları çerçevesinde yapıyor. Yasal olarak telif hakları ödenmiş film ve televizyon şovları yayınlayan Netflix kendi prodüksiyonu olan dizi ve filmleri de kullanıcılara sunabilen bir platform.

Netflix Nasıl Kullanılır?

Netflix abonelik sistemi ile çalışan bir platformdur. Maksimum 1 dakika kadar sürecek olan bir abonelik işlemi sonrasında üyeliğinizi alabiliyorsunuz. E-posta adresinize oluşturduğunuz kullanıcı adınız ve şifreniz geldikten sonra sistem sizden kredi kartı bilgilerinizi talep ediyor. 30 gün boyunca kütüphane üzerine herhangi bir kısıtlama getirmeden sunan Netflix’ten böylelikle yararlanmaya başlayabiliyorsunuz.

Netflix’in abonelik ücretleri ise sizin taleplerinize göre değişebiliyor. Üyelik yaptıktan sonra hizmet kalitesine göre aylık 7.99, 9.99 ve 11.99 Euro gibi ücretler ödemeniz gerekiyor. Fiyat farkları seçeceğiniz hizmetin 1 cihaz, 2 cihaz ve HD yayın, 4 cihaz HD ve UHD seçeneklerine göre belirleniyor. Fakat kontrol panelinden dilerseniz daha sonra ödeme şeklinizi de değiştirebiliyorsunuz.

Netflix platformunda yer alan tüm dizileri ve filmleri PC veya Mac sistemlerinizdeki internet tarayıcılarınızdan da izleyebiliyorsunuz. Ayrıca iOS, Android ve Apple TV gibi sistemlerde de Netflix uygulamaları bulunuyor.

Üye olduktan sonra üyelikten çıkmak ya da ödeme sistemini değiştirmek için arayüzün sağ kısmında bulunan menüden yararlanabiliyorsunuz. Seçenekler arasında yer alan “Hesabınız” kısmından bu tür değişiklikleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Netflix’in Avantajları Neler?

Netflix yayına girdikten sonra kendine özgü olan pek çok farklı TV kanalından yararlanabiliyorsunuz. Kaliteli görüntü ve ses seçeneklerinden de yararlanabileceğiniz Netflix’in kütüphanesinde güncel programlar ve filmler yer alıyor.

Vizyon filmlerini de Netflix üzerinden izleyebilmeniz ise bu platformun en büyük avantajları arasında yer alıyor. Torrent ortamlarında korsan peşinde koşarak virüsler ile boğuşmak yerine yeni vizyon filmlerini zamanında yüksek kaliteli olarak izleyebiliyorsunuz. Aylık ufak bir ücret ödeyerek evinizdeki televizyonunuzu veya bilgisayarlarınızı bir film makinesine dönüştürebiliyorsunuz.

WhatsApp WhatsApp İndir WhatsApp yükleyerek mobil cihazlarınız üzerinden ücretsiz bir şekilde sevdi..
Java Java İndir Java Sanal Makinesi, Java üzerinden geliştirilen ve çeşitli uygulamaları ça..
Instagram Instagram İndir Fotoğraf ve video paylaşarak keyifli anlar geçirebileceğiniz Instagram uygu..
Skype Skype İndir Skype Indir - Yazılı, görüntülü ve sesli olarak kişiler arası iletişimi sağ..
letgo letgo İndir letgo İndir - Ücretsiz letgo windows uygulaması ile 2. el eşya alım ve satı..
Movie Maker Movie Maker İndir Video içeriklerinizi düzenleyebilmek için pek çok farklı özelliğinden yarar..
UltraSurf UltraSurf İndir İnternet üzerinde çevrimiçi gezinirken kimliğinizi gizlemek ve engelli site..
TeamViewer TeamViewer İndir TeamViewer İndir - Bu yazılım ile uzaktaki bir bilgisayar ya da sunucuya ba..
Epic Pen Epic Pen İndir Epic Pen İndir - Akıllı Tahta kalemi uygulaması sayesinde bilgisayarınızda ..
uTorrent uTorrent İndir Torrent içeriklerini indirmeye yarayan açık kaynak kodlu bir dosya paylaşım..
GTA Türk GTA Türk İndir GTA Türk İndir - GTA Vice City yama paketi indirerek oyununu tamamen Türkçe..
LFS Live for Speed LFS Live for Speed İndir Lfs İndir - Hız ve aksiyon tutkunları için geliştirilen Live for Speed oyun..
Minecraft Minecraft İndir Minecraft dünyasına adım atarak sizler de hayal gücünüzün sınırlarını zorla..
GTA 5 (Grand Theft Auto) GTA 5 (Grand Theft Auto) İndir GTA 5 İndir - Açık bir dünyaya sahip olan Grand Theft Auto serisinin son oy..
Clash of Clans Clash of Clans İndir Clash of Clans İndir - Kabile savaşları oyununu sizde aşırı bağımlılık yapa..
Zula Zula İndir Türkiye’nin ilk MMOFPS oyunu olan Zula ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bi..
Steam Steam İndir Steam programını oyun satın alımları ve online olarak diğer oyuncular ile o..
Kelimelik Kelimelik İndir Milyonlarca kişinin oynadığı Scrabble oyununun Türkçe versiyonunu Android c..
Cheat Engine Cheat Engine İndir Bilgisayar oyunlarınızda ayarları değiştirerek dilediğiniz hileleri Cheat E..
GTA Vice City GTA Vice City İndir Grand Theft Auto Vice City indir ve şehrin kabadayısı sen ol!